Wieloletnia właścicielka firmy poligraficznej, projektantka, artystka i mecenas sztuki. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła już w szkole podstawowej co zaowocowało ukończeniem Państwowego Ogniska Plastycznego im.Konarzewskiego w Rydułtowach. Praca zawodowa zawsze była związana z działaniami plastycznymi, czy to w nieistniejącej już Hucie Silesia, czy też w kreacji reklam wizualnych w firmach poligraficznych. Jej mentorem był główny projektant w Hucie p.Alojzy Śliwka, to on wprowadził ja w świat sztuki użytkowej, zachęcił do samorozwoju. Rok 2014r przyniósł kolejne zmiany kiedy to p.Małgosia zaproponowała Grupie Artystycznej Konar pomieszczenia firmowe, aby reaktywować działalność Galerii w Drodze, tak też nawiązało się partnerstwo i przyjaźń z członkami grupy. Współpraca przyniosła korzyści obu stronom, gdyż w gronie artystycznych dusz przyszedł czas na realizację marzeń i powrót do twórczości stricte artystycznej - malarskiej. Wystawa 2015r była pierwszą indywidualną prezentacją artystki, która podkreśla że cały czas się uczy i od nowa doświadcza radości tworzenia. Wystawa zatytułowana „Fascynacje - Inspiracje - Realizacje" była efektem doznań w obcowaniu ze sztuką, odrodzenia się i powrotu do realizacji własnych pasji. Fascynacja techniką akwareli, która wymaga sporego doświadczenia, spowodowała zastosowanie efektów laserunku i lawunku na obrazach tworzonych w technice olejnej, w której autorka ma spore doświadczenie. Obecne prace są kontynuacją tego sposobu malowania choć temat i malowane obiekty są już zupełnie inne...

Urodzona w Rydułtowach w 1968 r., tam też mieszka i tworzy. Absolwentka Wydziału Teologii KUL oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Jana Cybisa w Opolu, od lat związana z Grupa Artystyczną Konar. Swoją dotychczasową twórczość prezentowała wystawie indywidualnej w 2014r pt. „Nie-codzienność” oraz na licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest zwolenniczką klasycznych zasad twórczości malarskiej, gdzie walory estetyczne są równie ważne jak treść. Inspiracji szuka w naturze, która ciągle zaskakuje nową nieoczekiwaną formą i warta jest utrwalenia na płótnie. W swoich pracach stara się oddać nastrój chwil, emocje związane z podróżowaniem. Pejzaż to jedna z jej malarskich dróg rozwoju. Każdy obraz jest dla niej kolejnym wyzwaniem, dlatego długo szuka odpowiedniego motywu, koncepcji za pomocą których może wyrazić siebie. Bezpośredni kontakt z przyrodą, jest dla niej głównym bodźcem i pretekstem do namalowania obrazu. Malarstwo Ewy Leks charakteryzuje wyrazisty koloryt i malarskość plam barwnych. W jej twórczości pejzażowej można znaleźć zarówno spokój, melancholię, jak i ekspresję. Obok motywów plenerowych podejmuje tematykę martwej natury i portretów. Malarstwo traktuje jako hobby, oddech od codziennych zajęć domowych. Tworzy w technikach: olejnej, akryl, pastela i ołówek.

Urodziła się i mieszka w Raciborzu. Ukończyła Pedagogikę Specjalną i Przyrodę w Krakowie.  Miłość do piękna otaczającego świata oraz przenikanie się natury i sztuki skłoniły ją do podjęcia i ukończenia nauki w Państwowej Wyższej Szkole  Zawodowej w Raciborzu na wydziale edukacji artystycznej. Zawodowo pracuje w Zespole Szkół Specjalnych, gdzie uczy dzieci przyrody, plastyki, prowadzi zajęcia z arteterapii oraz podejmuje się wszelkich działań artystycznych. Od wielu lat interesuje ją malarstwo i wielorakie aspekty ujęć przyrodniczych na obrazach. Jest miłośniczką sztuki i innych twórców a jej pasją jest malarstwo olejne. Inspiruje się głównie motywami florystycznymi poszukując idealnej kompozycji oraz rozwiązań ekspresyjnych przy udziale techniki impasto. Artystka uważa, że nie sposób zajmować się malarstwem nie zauważywszy tej kwintesencji piękna jakimi są kwiaty. Zdarza się jej nagiąć naturę do własnej koncepcji malarskiej. Tworząc uszczęśliwia samą siebie a także swoich bliskich dedykując im wiele swoich prac. Odkąd wychowuje dwójkę małych dzieci ma coraz mniej czasu na malarstwo, rekompensuje to sobie pracą z dziećmi w domu. Najważniejsze, że może przekazać swoją pasję dzieciom i ich tym zainteresować. Brała udział w kilkunastu  wystawach grupowych i  miała dwie wystawy indywidualne. Od dziewięciu lat jest aktywnym członkiem Grupy Artystycznej „Konar”, z którą wielokrotnie prezentowała swoje prace. Uczestniczy również w rozwijająco twórczych plenerach malarskich, wystawach poplenerowych,  konkursach oraz indywidualnych kursach artystycznych. Z oddaniem doskonali swą technikę i rozwija zainteresowania sztuką.

W 2012r. uzyskała dyplom artystyczny na studiach II-go stopnia na Uniwersytecie Opolskim, na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych ze specjalnością – kurator sztuki, zaś studia I stopnia ukończyła dyplomem artystycznym w 2010r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych, ze specjalizacją obraz cyfrowy i fotograficzny. Pod opieką dr Gabrieli Habrom-Rokosz działała w Studenckim Kole Naukowym Fotografii Artystycznej FOTON. Jest członkiem Grupy Artystycznej Konar od 2007 roku i asystentką kuratora Galerii w Drodze. Brała udział w wielu wystawach grupowych na terenie Polski oraz Czech. Od wielu lat jest sympatykiem Grupy Fotograficznej INDYGO. Obecnie pedagog i nauczyciel fotografii w Zespole Szkół Nr 2  im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach.

Artysta plastyk z pasji i zawodu... Sztuką zajmuje się odkąd pamięta, uprawia malarstwo (olej, akryl, akwarelę), grafikę (techniki druku wklęsłego i wypukłego), rysunek, instalację, ceramikę. W 2004 r. ukończyła studia na UŚ w Katowicach Filia w Cieszynie uzyskując dyplom magistra wychowania plastycznego. Dyplom artystyczny z grafiki zrealizowała w pod kierunkiem prof. Eugeniusza Delekty, pracę magisterską w zakresie kulturoznastwa i historii sztuki pod kierunkiem dr Ryszarda Solika. Jest absolwentką PLSP im. Juliana Fałata w Bielsku Białej, gdzie w 1997r. uzyskała tytuł plastyka w zakresie form użytkowych ze specjalnością tkactwa artystycznego. Od 1999r. należy do Grupy Artystycznej Konar, w której zajmuje się koordynacją działań artystycznych, organizacją imprez, a także pełniła funkcję Prezesa. Zawodowo związana jest z Domem Kultury w Rybniku-Chwałowicach, prowadzi również zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych. W 2011r. ukończyła studia podyplomowe na UE w Katowicach z zakresu Zarządzania w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej. Od 2014 roku prowadzi autorską galerię w Rybniku ze sprzedażą własnych prac artystycznych. Otrzymała nominację do tytułu „Człowieka Roku 2015” w kategorii kultura organizowanego przez Portal tu.Wodzisław.pl. Przestała już liczyć swoje wystawy, jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Oficjalna strona artystki: www.tomasarte.com

Magister sztuki, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.  Jej malarska praca dyplomowa p.t. „Metamorfozy kobiecej rzeczywistości” powstała w pracowni prof. Lecha Kołodziejczyka. Ukończyła również PWSZ w Raciborzu na kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych z grafiką użytkową oraz kształcenie wczesnoszkolne dyplomem licencjackim z rysunku p.t.„Pomiędzy światłem a cieniem” pod kierunkiem prof. Aleksandra Ostrowskiego. Przez 3 lata predyspozycje twórcze rozwijała pod kierunkiem artystów: Urszuli Berger-Styczeń, Alojzego Śliwki, Wilhelma Halfara i dr hab. Franciszka Niecia w Państwowym Ognisku Plastycznym im. L.Konarzewskiego w Rydułtowach. W 2005 r. przystąpiła do grupy Konar, z którą bierze aktywny udział w życiu kulturalnym regionu, zaś od 2009r.pełniła funkcję v-ce prezesa GAK. Jest artystką młodego pokolenia, ciągle poszukującą oraz odważnie budującą indywidualny i subiektywny wizerunek artystyczny. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą. Tworzy głównie techniką olejną, akrylową, akwarelową, graficzną oraz pastelami.

Na co dzień automatyk i informatyk z Rybnika, który przed laty jak wielu fotografów, dostał do ręki aparat fotograficzny marki Smiena. Zamknięty świat matematyki nabrał wtedy innego wymiaru - przestrzeni, światła i emocji. Przygoda z fotografią analogową przerodziła się w pasję trwającą do dzisiaj, jednak z wykorzystaniem cyfrowego obrazu oraz nieograniczonej jego modyfikacji. Przedmiotem inspiracji jest głównie natura, ujęcia pejzażowe, architektura a także fotografia o charakterze reportażowym. Autor uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych, został również laureatem konkursu na zdjęcie do kalendarza organizowanego przez Portal Rybnik.com.pl oraz otrzymał wyróżnienie w konkursie „Rybnik - mój dom, moja ulica, moje miasto”. Wieloletnia współpraca z GAK zaowocowała w 2014 r. przystąpieniem do stowarzyszenia i pierwszą autorską wystawą „Widnokręgi”, ukazującą w niebanalny sposób naturalne piękno świata uchwyconego obiektywem „rybie oko”. Specjalnie na jubileusz GAK przygotował cykl zdjęć zatytułowany „Poruszenie”, który jest eksperymentem fotograficznym, będącym swoistym zbiorem fotografii "nieudanych" malowanych światłem.

Mieszkaniec Czernicy, od 1980 roku zajmuje się amatorsko fotografią, zaś od 2003 roku, kiedy znalazł się na górniczej emeryturze zaczął poświęcać więcej czasu na swoje pasje. Pragnie zatrzymać w kadrze to czego inni nie dostrzegają, od czasu do czasu podróżując obserwuje świat, rozmawia z ciekawymi ludźmi, robi zdjęcia i prezentuje je na autorskich wystawach. Głównym motywami są pejzaże i krajobrazy, góry, przyrodę oraz człowiek. Czuje się Ślązakiem a poprzez fotografowanie regionalnych wydarzeń staje się dokumentalistą lokalnej społeczności i tradycji. Zorganizował 38 wystaw autorskich oraz brał udział w 14 wystawach zbiorowych m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Rybniku oraz w Republice Czeskiej. Jego fotografie publikowane były w ogólnopolskim miesięczniku „Strażak”, w Tygodniku Rybnickim „Nowiny”. „Informatorze Gminnym” Gminy Gaszowice oraz w parafialnym piśmie „Znak Pokoju”. Jest również członkiem Grupy Fotograficznej Indygo. Fotografia jest dla niego przygodą, którą należy doceniać i zachować dla innych.