"GALERIA W PIECU" ma zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystaw poplenerowych realizowanych w ramach projektów "SZTUKA ŁĄCZENIA 2" i "GALERIA W PIECU" w dniu 5 października 2009 o godz.18.30. Otwarciu wystaw towarzyszyć będzie koncert zespołu “SEKCJA Z WŁOCH”. Gaszowice, ul.Kolejowa 3 – budynek starej Cegielnia

Zapraszamy zatem na wystawy prac które powstały w czasie Międzynarodowego Pleneru Plastyczno-Fotograficznego w ramach projektu "Sztuka Łączenia 2" oraz podczas pleneru ganizowanego w ramach “Galerii w Piecu”.

Plener „Sztuka Łączenia 2”
W czasie dwudniowych warsztatów inspiracji szukano: pierwszego dnia w "Starej Cegielni"- zabytku architektury industrialnej, drugiego artyści odkrywali Rybnik - ten stary i ten zupełnie nowy. W plenerze wzięło udział 18 artystów malujących, rysujących i fotografujących z różnych perspektyw, w różnych barwach i o odmiennych poglądach, jednak chęć tworzenia towarzyszyła im wszystkim, połączyły Ich więc dyskusje, motywy oraz wyjątkowa wrażliwość na otoczenie. Efekty...no cóż należy podziwiać w naszej galerii do końca października - zapraszamy. Uczestnikami byli: Adam Zart, Janusz Kuczera, Darius Nosreti/Czechy, Beata Rzaczek, Aldona Fila, Alina Krautwurst, Jarosław Nietrzpiel, Jirina Barteckova/Czechy, Mariana Horska/Czechy, Jacek Hajduga, Beata Dobrowolska, Douglass Kneedler/Szwecja/USA, Małgorzata Błaszczyk, Michał Błaszczyk, Mirosław Pilarz, Aleksander Fros, Zenon Głowala, Olga Fidzinska/Czechy.

PLENEROWA NOC ARTYSTYCZNA - Gaszowice, ul. Kolejowa 3 - 1 sierpnia 2009 godz. 21.45 - WSTĘP WOLNY!

"Czerwona ziemia" - wernisaż fotografii Douglassa Kneedlera już w piątek 28 sierpnia 2009 godz.19.00 - serdecznie zapraszamy - wstęp wolny

DOUGLASS KNEEDLER

Amerykański fotograf, zamieszkały w Szwecji, urodził się 13 maja 1943 roku w Manili na Filipinach. Wychował się w Stanach Zjednoczonych. Jego dziecięce i młodzieńcze fascynacje związane były z techniką, jednak kiedy w wieku ośmiu lat dzięki Edwardowi Westonowi poznał w studio w Point Lobos wspaniały świat fotografii, zdecydował, że to będzie również jego świat. W 1962 roku wyjechał do Europy (Walia, Paryż). Mając dwadzieścia lat rozpoczął naukę w szkole fotograficznej w Sztokholmie. W 1964 roku został fotografikiem i poświęcił się swojej pasji - był głównym pomysłodawcą i redaktorem założonego w 1966 roku czasopisma fotograficznego.
Najczęściej swoje prace Douglass Kneedler reprezentował na wystawach (indywidualnych i zbiorowych) w Sztokholmie (między innymi w: Moderna Museét, Stadsmuseum, Galerii i Händer, Etnografiska Museét). Seria kolorowych fotografii z Gór Skalistych oraz Indian Nawaho i Hopi cieszyła się wielką popularnością w centrum Amerykańskim w Sztokholmie.
W Polsce zaangażował się w realizację projektu "Inna Polska w fotografii" (dokumentacja polskiego grafitti), który niestety ze względu na koszty nie został ukończony. Prezentacje jego prac odbyły się m. in.: w Gdańsku, Krakowie, Katowicach.
Douglass Kneedler w swojej twórczości stara się łączyć dokumentację z walorami artystycznymi, często jego prace wtapiają się w nurt fotografii socjologicznej. Poszukuje swoistej prawdy, o charakterze poszczególnych ludzi i całych narodowości, wiernie rejestruje architekturę i krajobrazów.
Opublikował kilka albumów: JOURNEY TO HELL (Droga do piekła), DOUGIE SPEAK POLISH (Douglass mówi po polsku), THE KILLER ANGELS (Zabójcze anioły), SLAVES ( Niewolnicy) - fotografie szpitala dla osób chorych psychicznie oraz personelu, RED HEART, SILVER STAR (Czerwone serce, srebrna gwiazda), AXIS ( Postęp), PATHOGEN (Patogen), PEACE (Pokój).

 

„GALERIA W PIECU” - PLENER MALARSKO - FOTOGRAFICZNY  wkrótce zdjęcia z pleneru

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach artystycznych które obędą się 20 września o godz. 19:30 w Galerii w Piecu i na terenie starej cegielni w Gaszowicach.

W programie Noc Artystyczna oraz POKAZ KUNG-FU WUSHU 

 

Stowarzyszenie Dalekowschodnich Sztuk Walki „TAO”:
W skład grupy pokazowej wchodzą najlepsi , profesjonalni zawodnicy Wushu, członkowie Reprezentacji Śląska Wushu - Kadry Polski Wushu, medaliści mistrzostw krajowych jak i międzynarodowych.
W ramach pokazu zobaczymy :

  • różnorodne style i szkoły Chińskich Sztuk Walki, style sławnego klasztoru Shaolin
  • nowoczesne formy sportowe prezentowane na Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie
  • różnorodną broń Wushu jak szabla, miecz, kij, włócznia, halabarda, wachlarz, , stalowy bicz
  • dynamiczne i atrakcyjne sekwencje walk układanych gdzie przeciw sobie występują zawodnicy zarówno z gołymi rękoma jak i tradycyjną bronią
  • taniec lwa chińskiego, często prezentowany podczas obchodów nowego roku chińskiego.

Dodatkowo zobaczymy pokaz technik Wushu tzw. Twarde Qigong (Chi Kung)- czyli pokaz umiejętności hartowania ciała i regulowania oddechu poprzez rozbicia podpalonych bloków betonowych, cegieł, sztab granitowych, jak również zginania mieczy, prętów stalowych na krtani.

Wystawa czynna od 8 czerwca do 3 lipca 2009r.

Galeria w Piecu gości tym razem czeską grupę artystczną "VIZE-ART" z Bohumina. Swoje prace prezentują: Mgr.Albín Skalík - malba, Mgr.Jana Šnyrchová - kresba, malba, Mgr.Jiřina Bartečková - fotografie, Mgr.Jaroslav Thér - plastika, Mgr. Marie Horská - poezie.


Podczas wernisażu 8 czerwca 2009 odbyło się również spotkanie autorskie z Jerzym Buczyńskim i promocja jego najnowszej książki „SKARBIEC LEGEND ŚLĄSKICH”.