"Galeria w Browarze" GAK od 15 maja prezentuje wystawę zatytułowaną "Promienie światła", która jest autorską interpretacją tematu fotografików z Grupy "INDYGO".  Obrazy fotograficzne przedstawiają ulotne motywy, balansują pomiędzy kontrastami, wydobywają promienie z głębokiego cienia zastanego w przeróżnych okolicznościach. W wystawie biorą udział: Jiří Javorek, Adam Zart, Aleksander Fros, Jan Deurschlag, Izabela Nietrzpiel, Jarosław Nietrzpiel, Łukasz Białas i Tomasz Karnowka. Prezentacja potrwa do 11 czerwca - serdecznie zapraszamy.

 

Grupa Fotograficzna Indygo - jest projektem fotograficznym wywołanym w kwietniu 2008 roku. Miejscem realizacji projektu jest Dom Kultury w Chwałowicach, gdzie zostaje on systematycznie doświetlany w odstępach jednotygodniowych. Materiał światłoczuły, na którym bazuje grupa liczy sobie ISO od 19 do 59. Jego podstawowym celem jest oddanie właściwie naświetlonej wrażliwości ludzkiej za pomocą obrazu. Rotacja związków chemicznych w grupie jest raczej stała ale zdarzają się również nowe pierwiastki.
Od 14 lutego 2012r w Galerii w Browarze podziwiać można prace BeatyWaligórskiej-Rzaczek "Metamorfozy kobiecej rzeczywistości"Beata Waligórska-Rzaczek jest magistrem sztuki. Tytuł ten zdobyłapodczas wieloletniej edukacji wpierw w Państwowym Ognisku Plastycznymw Rydułtowach oraz na wydziale Edukacji Artystycznej PWSZ w Raciborzui na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.Malarska praca dyplomowa powstała w pracowni prof. LechaKołodziejczyka. Jest artystką młodego pokolenia, ciągle poszukującąoraz odważnie budującą indywidualny i subiektywny wizerunekartystyczny."Metamorfozy kobiecej rzeczywistości"  - Bywają kruche i delikatnealbo silne i brutalne, piękne, zmysłowe, a czasami po prostu zwyczajne- kobiety. Co kryje się w ich duszach, tego nikt nie wie. Zawszeowiane woalem tajemniczości i zazwyczaj zmienne. To właśnie kobieta ijej tajemniczość stała się moją inspiracją do powstania cyklu prac. Wmojej pracy artystycznej ważne są kolejne etapypowstawania prac. Napoczątku potraktowałam temat bardzo dosłownie. Na obrazachprzedstawiłam w sposób bardzo realistyczny samą esensję kobiecegopiękna, czyli akty kobiece. Jednak po konsultacjach, zrozumiałam, żenie zawierają w sobie nic poza tym, że są tylko ilustracją. Podczasdalszych poszukiwań twórczych, główna bohaterka moich prac zostałaponiekąd zdegradowana do roli drugoplanowej. Kolejnym etapem byłypróby przedstawienia przestrzeni i kobiety. W efekcie udało mi sięosiągnąć zamierzony cel i oto na obrazach przestrzeń i kobietawzajemnie się przenikają, tworząc niemal metafizyczną więź łączącą jeze sobą. W prezentowanych obrazach, połączyłam ze sobą różne techniki.Zastosowałam malarstwo i rysunek, które połączyłam razem na kilkuobrazach. Pozostałe namalowane są techniką olejną.

Od 17 kwietnia 2012 w Galerii w Browarze swoje obrazy prezentować będzie malarka i poetka z Wodzisławia Śl. - Stanisława Wojtyna.

Artystka była wieloletnią członkinią GAK zaś od 2009r jet członkiem honorowym Grupy, jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, posiada bogaty dorobek artystyczny, który prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz kilkuset prezentacjach zbiorowych. Uczestniczka kilkudziesięciu plenerach malarskich, jest laureatką prestiżowych nagród i wyróżnień.

 

Prezentowana wystawa nosi tytuł "Co mi w duszy gra" - to indywidualne spojrzenie artystki na otaczający ją świat, obrazy mają swoisty klimat, oryginalny koloryt i wyróżniający  je spośród innych rodzaj autorskiej kaligrafii. Wystawa prezentowana będzie do 14 maja 2012.

Serdecznie zapraszamy od 10 stycznia 2012 na nową wystawę do „Galerii w Browarze”. Przez najbliższy miesiąc prezentowany będzie cykl obrazów autorstwa Beaty Tomas, pod tytułem The smell of flowers. Obrazy powstały pod wpływem inspiracji motywami wielobrawnych łąk i ogrodów, spowitych pachnącymi kwiatami. Z obrazów emanuje pogodny nastrój, przenikające formy dalekie są od realistycznego wizerunku kwiatów, zaś łączenie laserunku z impasto buduje iluzoryczną przestrzeń w gęstwinie kolorów. Tegoroczny program wystaw wpisuje się w Kalendarz Wydarzeń Kulturalnych Województwa Śląskiego.

 

Galeria w Browarze prezentuje  wystawę pt. „Z moich wędrówek” jest to cykl fotografii wykonanych podczas wędrówek górskich autora. Prezentowane zdjęcia powstały w Bieszczadach, Pieninach, Tatrach i Sudetach, ukazując piękno naszego kraju. Czym dla niego jest fotografia? Autor wystawy uważa, iż: „fotografia to jedna z moich pasji, pozwala mi zatrzymać naturalny świat w kadrze, fotografia jak każda sztuka, to szukanie swojej własnej drogi, to indywidualność, inność, wyjątkowość, w ten właśnie sposób chcę tworzyć swoją niepowtarzalną prawdę, o swoim widzeniu rzeczywistości.”

Wystawa czynna będzie od 13 marca do 16 kwietnia 2012r.

 

Adam Zart urodził się 1956 roku zaś mieszkańcem Rybnika jest od roku 1964. Swoje życie związał ze Śląskiem, tu kończył szkoły i znalazł pracę. Fotografią zainteresował się w latach 70-tych, jednak w okresie pracy zawodowej ciągle brakowało mu czasu na fotografowanie, dopiero w 2002 roku, kiedy przeszedł na emeryturę mógł poświęcić więcej uwagi na swoją pasję. Jego pierwszym aparatem fotograficznym była SMENA 8, potem kolejne, kolejne…, aż do aktualnego - aparatu cyfrowego. Od roku trzech lat jest aktywnym członkiem Grupy Fotograficznej „INDYGO”.

W listopadzie zaprezentowane najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji Foto-Pein 5

 

18